Zmiana ubezpieczyciela OC – kiedy i jak można to zrobić?

25 lipca 2022

Ubezpieczenie komunikacyjne zawiera się najczęściej na 12 miesięcy. Może zdarzyć się jednak, że ochrona czy obsługa, którą oferuje ubezpieczyciel nie będzie cię satysfakcjonowała i pomyślisz o wypowiedzeniu umowy. Czy jest to możliwe bez konsekwencji? W kilku konkretnych przypadkach tak. Dowiedz się, kiedy i jak można zmienić ubezpieczyciela. 

Wypowiedzenie umowy – najczęstsze powody 

Kupując ubezpieczenie, kierowcy z reguły porównują oferty i decydują się na tę, która jest korzystna zarówno cenowo, jaki i pod względem zakresu ochrony (w przypadku AC). Może się jednak zdarzyć, że obsługa powypadkowa będzie niesatysfakcjonująca albo że ubezpieczyciel zaniży rekompensatę za szkodę.  
Kierowcy najczęściej decydują się na zmianę ubezpieczyciela, gdy: 

 • obecne ubezpieczenie jest zbyt drogie; może się tak okazać, gdy kupowałeś polisę szybko, bez porównania innych ofert albo gdy przedłużyła się ona automatycznie, 
 • zakres ochrony okazał się niewystarczający – dotyczy to ubezpieczenia AC, 
 • obsługa posprzedażowa nie spełnia oczekiwań kierowcy. 

W sytuacjach zaniżonego odszkodowania czy rozciągającej się likwidacji szkody pewnie przyjdzie ci do głowy jak najszybsza zmiana ubezpieczyciela. Niestety, jest to możliwe tylko w określonych przypadkach. 

Zmiana ubezpieczyciela – kiedy jest to możliwe? 

Masz prawo zmienić ubezpieczyciela bez konsekwencji w 3 przypadkach: 

 • gdy kończy się twoja roczna umowa, 
 • gdy kupiłeś używane auto – nie masz wtedy obowiązku przyjmować polisy OC zbywcy (kontynuacja ubezpieczenia u tego samego ubezpieczyciela jest bez wątpienia bardzo wygodna, ale nie zawsze opłacalna, ponieważ rekalkulacja składki może być niekorzystna dla nowego właściciela samochodu), 
 • gdy okazało się, że masz podwójne OC. 

W każdym z wymienionych przypadków możesz przedterminowo złożyć wypowiedzenie umowy. Najczęściej jednak ubezpieczyciel wymaga opłacenia składki za okres, w którym byłeś objęty ochroną. 

Podwójne OC – co to oznacza? 

Jedną z sytuacji, w których możesz zrezygnować z ubezpieczenia przed końcem umowy jest wykupienie podwójnego OC. Choć wydaje się to kuriozalne, aby opłacać dwie składki, takie sytuacje się zdarzają i to wcale nie tak rzadko! Najczęściej wynikają z roztargnienia albo niewiedzy kierowcy. Co może być przyczyną podwójnego OC? 

 • Automatyczne przedłużenie się polisy. Ubezpieczenie OC przedłuża się automatycznie, ponieważ tak skonstruowane są przepisy prawa. Chcąc zmienić ubezpieczyciela, musisz pamiętać, by wypowiedzieć obecną umowę. Jeśli tego nie zrobisz, firma ubezpieczeniowa założy, że w dalszym ciągu jesteś ich klientem. 
 • Kupno samochodu używanego i ubezpieczenie go w innej firmie, bez wypowiadania umowy OC zbywcy. Ubezpieczenie przechodzi na nowego właściciela auta wraz z pojazdem. Jeśli zatem chcesz wykupić nowe ubezpieczenie, na przykład na korzystniejszych warunkach, musisz wypowiedzieć umowę zawartą przez poprzedniego właściciela. 

W obu wyżej wymienionych sytuacjach należy napisać po prostu odpowiedni wniosek i wysłać go lub złożyć osobiście w oddziale towarzystwa ubezpieczeniowego. 

Kończąca się umowa OC a zmiana ubezpieczyciela 

Sytuacją, w której bezproblemowo możesz złożyć wypowiedzenie jest zbliżający się koniec obowiązującej polisy. Nawet jeśli jesteś zadowolony z obecnego ubezpieczyciela, warto porównać oferty innych towarzystw. Rok w branży ubezpieczeniowej to na tyle długi czas, że ceny mogą dosyć znacząco się zmienić. Poza tym, firmy ubezpieczeniowe niestety nagradzają niższymi cenami i rabatami raczej nowoprzybyłych klientów niż tych wieloletnich i lojalnych. Może więc okazać się, że konkurencyjna firma zaproponuje ci dużo lepszy pakiet ochrony. Dlatego czasem warto zadać sobie trochę trudu, zrobić research i zmienić firmę ubezpieczeniową. Może okazać się także, że gdy twój obecny ubezpieczyciel dowie się, że planujesz zmienić firmę, zaproponuje ci jednak korzystniejszą cenę. 

Jeśli zdecydujesz się na taki krok, musisz wypowiedzieć umowę u swojego aktualnego ubezpieczyciela. Nie da się zrezygnować z ubezpieczenia bez napisania takiego pisma. Najpóźniej należy zrobić to dzień przed końcem umowy. Jeśli tego nie zrobisz, polisa przedłuży się , a ty dostaniesz wezwanie do opłacenia składki. Pamiętaj, że wniosek o rezygnację z umowy musi mieć formę pisemną. 

Rezygnacja z OC po zakupie używanego auta 

Jeszcze jedną sytuacją, w której przysługuje ci bezproblemowe wypowiedzenie umowy zastanego OC, jest zakup używanego samochodu. W związku z tym, że ubezpieczenie OC przypisane jest nie do osoby, a do samochodu przechodzi ono na kolejnego nabywcę auta, gdy poprzedni właściciel zdecyduje się je sprzedać. W praktyce oznacza to, że gdy kupujesz używane auto, razem z nim otrzymujesz polisę. Nie musisz jednak obowiązkowo z niej korzystać i jeśli masz chęć samodzielnie wybrać ubezpieczyciela – jak najbardziej jest to możliwe.  

Były właściciel pojazdu powinien był zgłosić do ubezpieczyciela fakt sprzedaży auta, a jeśli tego nie zrobił warto zgłosić się do firmy ubezpieczeniowej i zapoznać z warunkami obecnej polisy. Jeśli okaże się, że nie są one satysfakcjonujące, masz prawo zmienić firmę.  

Jak napisać wniosek o wypowiedzenie umowy? 

Jeśli chcesz zrezygnować z usług konkretnego ubezpieczyciela, wystarczy że złożysz na jego ręce odpowiedni dokument. Poprawnie wypełniony wniosek powinien zawierać: 

 • datę i miejsce przygotowania pisma, 
 • nazwę ubezpieczyciela, do którego kierujesz pismo, 
 • markę i model pojazdu, 
 • numer rejestracyjny pojazdu, 
 • imię i nazwisko właściciela pojazdu, 
 • adres właściciela samochodu, 
 • podstawę prawną wypowiedzenia, czyli artykuł z ustawy, na podstawie którego rezygnujesz z polisy. 

Wniosek musi być oczywiście własnoręcznie przez ciebie podpisany. Jeśli nie jesteś pewny, jak napisać takie pismo, możesz posiłkować się wzorami, które ubezpieczyciele umieszczają na swoich stronach. Składając takie pismo upewnij się, że zawarłeś w nim wszystkie ważne elementy, ponieważ niepoprawny dokument wydłuży procedurę, a nawet spowoduje, że ubezpieczyciel przedłuży polisę. 

Wypowiedzenie umowy zawartej na odległość 

Ciekawym przypadkiem, który także daje ci możliwość rezygnacji z polisy jest zakupienie jej na odległość. „Odległość” jest rozumiana jako sfinalizowanie transakcji zakupu bez fizycznej obecności dwóch stron. Najczęściej jest to wykupienie polisy w czasie rozmowy telefonicznej z agentem albo przez internet. Forma ta jest bardzo wygodna, a jednocześnie łatwo jest skusić się na przedstawioną przez agenta opcję bez dopytania o wszystkie szczegóły. Kupując ofertę przez internet także może okazać się, że nie wystarczająco dokładnie przeczytałeś regulamin i po kilku dniach chcesz jednak zrezygnować. 

W przypadku takiej umowy obowiązuje bardzo konkretny czas na wypowiedzenie umowy i wynosi on 30 dni. Ubezpieczyciel ma prawo naliczyć opłatę za czas, w którym byłeś ubezpieczony. Jeśli zatem wypowiesz umowę po 15 dniach od zawarcia umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe ma prawo żądać od ciebie zapłaty składki za ten czas.  

Wypowiedzenie umowy AC 

Mniej skomplikowane jest wypowiedzenie umowy AC, czyli nieobowiązkowej formy ochrony, często kupowanej jako uzupełnienie OC. Jeśli chcesz zmienić ubezpieczyciela możesz zrobić to bez problemu, gdy umowa została zawarta na okres dłuższy niż 6 miesięcy. Terminy, w których należy złożyć wniosek są ściśle określone: 

 • 30 dni, gdy jesteś konsumentem i nie prowadzisz działalności gospodarczej, 
 • 7 dni, gdy prowadzisz działalność gospodarczą. 

Najczęściej w tym przypadku ubezpieczyciele wymagają złożenia wniosku w formie pisemnej, jednak szczegóły zawsze znajdziesz w OWU. Jest to skrót od Ogólnych Warunków Ubezpieczenia, czyli regulaminu, który precyzyjnie określa, na jakich zasadach działa polisa i w jaki sposób można z niej zrezygnować. 

Ubezpieczenie OC można wypowiedzieć, ale niestety tylko w określonych przypadkach: kupna używanego auta, podwójnego OC oraz zbliżającego się końca umowy. Dlatego tak ważne jest, by co roku zrewidować swoją polisę, sprawdzić oferty konkurencyjne i na spokojnie, chwilę przed końcem aktualnej umowy podjąć decyzję. Nieco łatwiejsza jest zmiana umowy w przypadku polis dodatkowych, takich jak AC czy NNW.