Sprawdzanie OC – w jaki sposób sprawdzić ważność polisy?

13 października 2022

Jeśli jesteś praktykującym kierowcą lub właścicielem pojazdu, na pewno przynajmniej raz sprawdzałeś ważność polisy OC. Ta procedura może być konieczna w kilku okolicznościach, m.in. w wyniku kolizji drogowej, ale także przy zakupie samochodu. Gdzie można zweryfikować ubezpieczenie komunikacyjne na dany pojazd?

Ważność ubezpieczenia OC. Kiedy ma znaczenie?

Polskie prawo zakłada, że każdy pojazd zarejestrowany w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców musi zostać objęty ubezpieczeniem. Należy także dbać o ciągłość tej ochrony – w razie wątpliwości możesz w prosty sposób sprawdzić ważność polisy OC pojazd, który cię interesuje. Kiedy może się to okazać konieczne?

 • gdy dojdzie do wypadku lub kolizji drogowej – jesteś poszkodowany w takim zdarzeniu? Masz prawo sprawdzić ważność ubezpieczenia sprawcy wypadku i zapewnić sobie bezproblemową naprawę szkód na jego koszt;
 • gdy kupujesz używany samochód – jego poprzedni właściciel powinien przekazać ci obowiązującą na pojazd polisę wraz z pozostałym dokumentami. Zanim podpiszesz umowę kupna pojazdu, możesz w szybki sposób sprawdzić, czy na pewno ma wykupioną polisę OC.

Oczywiście możesz w każdej chwili sprawdzić ważność ubezpieczenia także własnego pojazdu, np. gdy nie jesteś pewien, kiedy upływa jej termin.

Gdzie sprawdzić ważność polisy?

Do weryfikacji polisy służy internetowy system Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Drugim źródłem informacji na ten temat będzie Centralna Ewidencja Pojazdów i Kierowców. Poza ważnością ubezpieczenia w CEPiK znajdziesz także dane techniczne na temat interesującego cię pojazdu.

Co ważne, wszystkie towarzystwa ubezpieczeniowe oferujące takie produkty ochronne mają obowiązek przekazywania danych na ich temat do powyższych instytucji i systemów.

Jakie dane przygotować?

Chcąc sprawdzić polisę OC na stronie UFG, przygotuj wcześniej:

 • numer rejestracyjny pojazdu;
 • numer VIN (numer nadwozia).

W zamian uzyskasz informację o:

 • marce pojazdu;
 • numerze polisy OC;
 • nazwie firmy ubezpieczeniowej, która wystawiła polisę;
 • danych firmy ubezpieczeniowej.

 

W najgorszym wypadku UFG przekaże ci komunikat o braku danych na temat ważnej polisy OC. Nie musisz obawiać się wycieku twoich danych z systemu. Takie wiadomości Fundusz może przekazywać jedynie uprawnionym do tego organom kontrolnym.

Zastanawiasz się, na ile aktualne są dane umieszczone w bazie UFG? Są z pewnością aktualne w dniu, w którym wnioskuje się o ich udostępnienie. Może dojść do sytuacji, w której otrzymasz informację o braku polisy, choć została ona opłacona. Nie zawsze komunikacja między towarzystwami ubezpieczeniowymi a UFG przebiega sprawnie. W konsekwencji dane w bazie UFG mogą zostać wprowadzone do bazy z opóźnieniem. Jeżeli dotyczy cię ten problem, możesz samodzielnie zweryfikować ważność polisy OC bezpośrednio w towarzystwie, w którym została wykupiona.

Ważność ubezpieczenia skrzętnie odnotowana

Po zawarciu z ubezpieczycielem umowy dane na jej temat przekazywane są do UFG w ciągu 14 dni. Czy ta instytucja zajmuje się czymś jeszcze poza gromadzeniem informacji ubezpieczeniowych? Owszem! To właśnie UFG nakłada kary na właścicieli pojazdów, którzy nie wykupili obowiązkowego ubezpieczenia komunikacyjnego. Poza tym to w tym kierunku należy zwrócić się o wypłatę odszkodowania, jeśli sprawca kolizji nie miał ważnej polisy.

Dawniej każdy z kierowców miał obowiązek wożenia ze sobą druku polisy OC. Taki kwitek umieszczony obok dowodu rejestracyjnego pozwalał na natychmiastową weryfikację ważności ubezpieczenia. Brak takiego zaświadczenia karany był mandatem, jednak obecnie obowiązek ten został zniesiony. Okazuje się, że można to zrobić tak samo szybko, ale z większą pewnością, że polisa jest prawdziwa.

Kolizja lub wypadek drogowy? Tutaj liczy się czas!

Jeśli jesteś uczestnikiem zdarzenia drogowego, które wymaga uruchomienia polisy OC sprawcy, z pewnością chcesz załatwić wszystkie formalności jak najszybciej. Jako osoba poszkodowana możesz w łatwy i poręczny sposób sprawdzić ważność ubezpieczenia komunikacyjnego drugiej strony. Możesz zrobić to za pośrednictwem strony internetowej lub telefonu do UFG, ale jeszcze bardziej przyda się tutaj specjalna aplikacja mobilna „Na wypadek”. Działa ona zarówno na telefonach z systemem Android, jak i IOS. Poza tym dzięki niej uzyskasz bardziej szczegółowe dane niż przy tradycyjnej stronie w sieci.

Obsługa aplikacji jest bardzo intuicyjna. Wystarczy zainstalować ją na telefonie i ustawić własny, 4-cyfrowy kod dostępu. By sprawdzić konkretną polisę OC, podobnie jak przy bazie UFG, należy podać numer rejestracyjny pojazdu, VIN oraz datę zdarzenia.

Kupujesz samochód? Twoje bezpieczeństwo jest najważniejsze

Przed zakupem używanego samochodu warto skorzystać z drugiej bazy danych, a więc Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Zawiera ona więcej szczegółowych danych technicznych, które mogą interesować przyszłego nabywcę samochodu. Aby zweryfikować polisę OC, poza numerem rejestracyjnym i VIN będziesz potrzebować także daty pierwszej rejestracji pojazdu w kraju. Jakie dokładnie dane pobierzesz z CEPiK?

 • rok produkcji pojazdu;
 • zmiany jego właścicieli;
 • rodzaj paliwa;
 • pojemność silnika;
 • ważność badań technicznych pojazdu;
 • stan licznika;
 • datę wydania dowodu rejestracyjnego i karty pojazdu;
 • zgłoszenie kradzieży pojazdu;
 • masę całkowitą pojazdu.

Nowoczesna technologia wychodzi naprzeciw także kupującym używane pojazdy. Powstała kolejna aplikacja „UFG Kup Auto”, która pozwala łatwo zabezpieczyć się przed niemiłymi niespodziankami. Co więcej, aplikacja pozwala m.in. na:

 • stworzenie treści umowy kupna-sprzedaży pojazdu i pisma do zakładu ubezpieczeń z informacją o nabyciu samochodu;
 • automatyczne uzupełnienie dokumentu danymi pojazdu po zeskanowaniu kodu QR z dowodu rejestracyjnego.

A co, gdy polisa okaże się nieważna?

Co do zasady każdy właściciel pojazdu musi utrzymywać ciągłość ubezpieczenia komunikacyjnego. Nawet jeden dzień przerwy może skutkować wysokimi karami finansowymi nałożonymi przez UFG. W 2022 roku wysokość grzywny sięga nawet 1200 zł. Ta kwota wzrasta razem z przedłużaniem się okresu bez polisy. Jeśli czas ten przekroczy 14 dni, kara może wynieść nawet 6000 zł. Aktualnie nakładane kary przedstawiają się następująco:

Samochód osobowy:

 • więcej niż 14 dni – 6020 zł;
 • od 4 do 14 dni – 3010 zł;
 • do 3 dni – 1200 zł.

Inny pojazd (np. motocykl):

 • więcej niż 14 dni – 1000 zł;
 • od 4 do 14 dni – 500 zł;
 • do 3 dni – 200 zł.

Samochód ciężarowy, autobus lub ciągnik samochodowy:

 • więcej niż 14 dni – 9030 zł;
 • od 4 do 14 dni – 4520 zł;
 • do 3 dni – 1810 zł.

Musisz wiedzieć, że brak ważnej polisy OC może zostać wykryty nie tylko w przypadku kolizji albo sprzedaży auta. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny korzysta ze specjalnych algorytmów, które wykazują nawet krótkie przerwy w ubezpieczeniu. Jeśli nie dopilnujesz osobiście tej kwestii, może cię spotkać niemiła niespodzianka. To jednak nie jedyne konsekwencje zaniedbania polisy.

Jeśli doprowadzisz do wypadku lub kolizji, a nie wykażesz ważnego ubezpieczenia pojazdu, UFG zażąda od ciebie zwrotu wszystkich kosztów poniesionych w związku z wypłatą odszkodowania ofiarom zdarzenia. Te koszty mogą dotyczyć nie tylko naprawy pojazdów, ale także leczenia. Poza tym zostaniesz zobowiązany do uregulowania odsetek z regresu ubezpieczenia i kosztów związanych z postępowaniem sądowym. Jeśli chodzi o regres ubezpieczeniowy, istnieje kilka okoliczności, w których możesz się od niego odwołać. W tym celu musisz przedłożyć jeden z dokumentów z poniższej listy:

 • postanowienie komornicze;
 • zaświadczenie o statusie osoby bezrobotnej z urzędu pracy;
 • opinię ośrodka pomocy społecznej;
 • zaświadczenie o niskich dochodach;
 • dokumentację poświadczającą przebieg leczenia szpitalnego.

Może się okazać, że koszty wynikające z braku ważnej polisy znacznie przewyższą składkę ubezpieczeniową. Z tego względu warto pilnować swojej umowy i przedłużyć ją w odpowiednim czasie.

Brak ważnej polisy a konieczność wypłaty odszkodowania

Jeśli zostałeś poszkodowany na skutek zdarzenia drogowego, masz pełne prawo, by ubiegać się o odszkodowanie z polisy sprawcy. Jeśli jest ona nieważna, jak najszybciej powinieneś skontaktować się z dowolnym zakładem ubezpieczeń. Może być to również firma, z którą sam masz podpisaną umowę. Ubezpieczyciel zgłosi fakt niedopełnienia obowiązku przez sprawcę do UFG. W ten sposób zyskasz należne ci świadczenie.

Fundusz ma 30 dni od daty zdarzenia na wypłatę odszkodowania. Ta procedura może się wydłużyć, jeśli pojawią się jakiekolwiek wątpliwości związane z wypadkiem i jego uczestnikami.

Brak automatycznego przedłużenia polisy OC

Nie każdy kierowca czy właściciel samochodu ma świadomość, że wykupiona raz na rok polisa OC nie przedłuża się automatycznie. Mogą na to co prawda liczyć osoby, które od lat współpracują z jednym towarzystwem ubezpieczeniowym. Jeśli nie złożą wypowiedzenia umowy najpóźniej na dzień przed jej wygaśnięciem, polisa zostanie przedłużona, a właściciel wezwany do zapłaty na kolejny rok. Kiedy się tak nie stanie?

 • jeśli ubezpieczający pojazd zawnioskował o płatność ratalną i nie opłacił jednej z rat;
 • jeśli pojazd został przekazany w spadku lub jako darowizna – ubezpieczenie działa tylko do momentu zakończenia obecnej umowy;
 • jeśli pojazd zyskał nowego właściciela – obowiązuje ta sama zasada, co przy spadku;
 • jeśli pojazd objęty jest krótkoterminową polisą OC – to produkt ubezpieczeniowy np. dla pojazdów historycznych albo testowych.

Twoja polisa jest nieważna? Sprawdź, co musisz zrobić

Łatwo przeoczyć ustanie umowy ubezpieczenia, kiedy np. samochód jest niesprawny lub stoi nieużywany z innych powodów. Kiedy zorientujesz się o braku polisy OC, musisz się o nią postarać natychmiast. Na szczęście obecnie dostępnych jest wiele różnych porównywarek i kalkulatorów ubezpieczeń. Dzięki takim narzędziom online szybko znajdziesz ofertę ubezpieczenia najkorzystniejszą dla ciebie i co więcej – równie szybko dokonasz zakupu przez Internet.

Jeśli nie jesteś pewien, na jaką opcję się zdecydować, możesz skontaktować się z przedstawicielem wybranego towarzystwa. Taka osoba pomoże ci poprawnie wyliczyć składkę i wskaże, jakie czynniki należy wziąć pod uwagę.

Czy termin opłaty ma znaczenie dla wysokości składki OC?

Oferty polisy OC mogą zmieniać się w danym zakładzie ubezpieczeniowym z dnia na dzień. Jeśli wiesz, że zbliża się termin zakończenia twojej umowy, zainteresuj się ubezpieczeniami dostępnymi na rynku. Nie musisz trzymać się aktualnego ubezpieczyciela. Zdarza się, że na kilka dni przed wygaśnięciem obowiązującej  polisy propozycja towarzystwa będzie dla ciebie najkorzystniejsza. Nie zawsze opłaca się zatem czekać na przedłużenie czy wykup nowej polisy do samego końca.

Ten mechanizm działa także w drugą stronę! Niektóre zakłady ubezpieczeń znacząco podwyższają składkę OC, jeśli klient kupuje ją w momencie wygaśnięcia poprzedniej umowy lub następnego dnia.

Musisz wiedzieć, że jeśli przed zakończeniem polisy nie zrezygnujesz z usług dotychczasowego ubezpieczyciela, a usługa zostanie przedłużona automatycznie, odbędzie się to na dotychczasowych warunkach. Nie będziesz mieć zbyt szerokich możliwości negocjacji ceny polisy czy jej zawartości. Dzięki temu systemowi unikniesz jednak ryzyka przerwy w ciągłości ubezpieczenia, a więc opisanych kar finansowych.

Sprawdzanie OC to istotna czynność, zwłaszcza w sytuacji, gdy szybko i sprawnie trzeba uzyskać odszkodowanie z ubezpieczenia. Na szczęście taką możliwość ma obecnie każdy, kto z powodzeniem skontaktuje się z ubezpieczycielem lub zaloguje do bazy Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Jeśli obsługa aplikacji mobilnych nie stanowi dla ciebie żadnego problemu, polisę OC wybranego pojazdu zweryfikujesz jeszcze szybciej.