Kalkulator OC bez podawania danych osobowych — jak to działa?

13 października 2022

Kalkulator OC bez podawania danych powstał w odpowiedzi na potrzeby konsumentów. Coraz więcej osób zniechęca się do korzystania ze zwykłych porównywarek ze względu na zbyt dużą liczbę pól do uzupełnienia. Niektórzy rezygnują z uwagi na niechęć do udzielania odpowiedzi na pytania dotyczące wrażliwych danych. W takiej sytuacji można zdecydować się na wyliczenie składki w kalkulatorze OC bez podawania danych. Przeczytaj i dowiedz się, jak działa takie narzędzie i czy jest skuteczne.

Jak wybrać najlepsze ubezpieczenie samochodu?

Kalkulator OC został stworzony z myślą o właścicielach pojazdów, którym zależy na najlepszych ofertach ubezpieczeń. Jakie kryteria powinno spełniać dobre OC? Okazuje się, że zakres ochrony wynikający z ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest identyczny we wszystkich firmach ubezpieczeniowych. Niezależnie od oferty, ubezpieczyciel musi zapewnić tożsame warunki każdemu ubezpieczonemu.

Skoro wszyscy ubezpieczyciele proponują tę samą ofertę, to nie ma sensu korzystać z drogich ofert. Dlatego też najlepsze OC dla Twojego samochodu powinno mieć możliwie najniższą cenę.

Do dyspozycji ubezpieczonego zostają też obligatoryjne ubezpieczenia: autocasco, assistance czy NNW. Bardzo często są proponowane w atrakcyjnych pakietach podczas podpisywania umowy na ubezpieczenie OC. W niektórych przypadkach warto się na nie zdecydować. Przykładowo AC może ochronić przed kradzieżą pojazdu, zniszczeniem na skutek włamania czy poniesieniem kosztów za szkody wyrządzone z własnej winy.

Na co zwracają uwagę ubezpieczyciele, wyliczając składkę OC?

Składka OC wyliczana jest na podstawie wielu czynników dotyczących zarówno właściciela, jak i jego auta. Z tego powodu podczas szacowania składek w standardowych kalkulatorach OC konieczne staje się podawanie tak wielu szczegółowych informacji.

Odnośnie samochodu, ubezpieczyciele przeważnie pytają o:

 • wiek auta — starsze samochody na ogół uznawane są za bardziej awaryjne, dlatego też właściciele leciwych modeli muszą liczyć się z nieco wyższą składką;
 • markę samochodu — ubezpieczyciele, korzystając ze statystyk i raportów policyjnych, określają prawdopodobieństwo spowodowania szkody przez właścicieli konkretnych modeli;
 • pojemność silnika — z reguły im większa pojemność silnika, tym wyższa składka ubezpieczenia. Taka zależność wynika z dużej mocy samochodów, która wpływa na możliwość rozwijania znacznych prędkości. To z kolei podnosi ryzyko stłuczek i kolizji.

Analizując dane właściciela pojazdu, towarzystwa ubezpieczeniowe zwracają szczególną uwagę na:

 • wiek kierowcy — z najwyższymi składkami liczyć się muszą najmłodsi właściciele pojazdów, zaliczający się do przedziału wiekowego 18-25 lat. Małe doświadczenie za kółkiem to dla ubezpieczycieli czynnik zwiększający ryzyko spowodowania przez nich szkody;
 • bezszkodowa jazda — brak zdarzeń drogowych w historii ubezpieczeniowej znacznie zmniejsza cenę OC, im więcej lat bezpiecznej jazdy, tym lepsze zniżki;
 • miejsce zamieszkania — towarzystwa ubezpieczeniowe analizują natężenie ruchu drogowego w danej lokalizacji, znaczenie ma także najczęstsze miejsce parkowania auta;
 • stan cywilny — w oczach ubezpieczycieli osoby będące w związku małżeńskim są mniej skłonne do stwarzania ryzykownych sytuacji na drodze.

Wszystkie wymienione czynniki są brane pod uwagę przez firmy ubezpieczeniowe podczas wyliczania składek. Mimo że zakres ochrony jest identyczny we wszystkich towarzystwach, to sposoby kalkulowania OC znacząco się różnią. Przykładowo, podczas gdy jeden ubezpieczyciel za 3 lata bezszkodowej jazdy przyzna aż 60% zniżki, w tym samym momencie inny za ten sam okres bezpiecznego prowadzenia auta zaproponuje jedynie 30% ulgi.

Dla kogo kalkulator OC bez podawania danych?

Kalkulator OC bez podawania danych to doskonałe narzędzie dla osób, którym zależy na poufności swoich danych. Brak konieczności podawania imienia, nazwiska czy numeru PESEL sprawdzi się zwłaszcza wśród właścicieli pojazdów chcących jedynie zorientować się w aktualnych cenach na rynku ubezpieczeń.

Kalkulator OC bez podawania danych pomija niektóre pytania, dlatego też może być szybszą formą sprawdzenia najkorzystniejszych ofert ubezpieczycieli. Wypełnienie formularzy zajmuje dosłownie chwile, co może mieć znaczenie np. podczas sprawdzania orientacyjnej stawki za ubezpieczenie samochodu dla kogoś ze znajomych czy rodziny.

Jakie dane podaje się w kalkulatorze OC?

Kalkulator OC musi uwzględniać jak najwięcej kwestii branych pod uwagę przez ubezpieczycieli, by rzetelnie oszacować wysokość składki OC. Niektóre informacje wpisywane w pola formularza mogą wydawać się kompletnie bez znaczenia, jednak przy kalkulacji ubezpieczenia są jak najbardziej potrzebne. Warto wiedzieć, że o takie same dane zapytałby pracownik firmy ubezpieczeniowej na spotkaniu w jednej z placówek.

Z uwagi na to, że porównywarka OC zawiera pytania zebrane od wielu ubezpieczycieli, jest ich całkiem sporo. Mimo to nie warto się zniechęcać, bo sumienne wypełnienie wszystkich pól pozwoli na uzyskanie wiarygodnego zestawienia ofert od kilkunastu towarzystw ubezpieczeniowych.

Kalkulator OC: pytania odnośnie właściciela auta

W kalkulatorze OC podaje się dane dotyczące osoby będącej właścicielem samochodu. W formularzu pojawiają się m.in. pytania o:

 • imię, nazwisko, pesel;
 • dzień, miesiąc i rok urodzenia;
 • datę uzyskania prawa jazdy kat. B;
 • kod pocztowy;
 • kwestie rodzinne — stan cywilny, liczbę dzieci;
 • wykonywany zawód;
 • historię ubezpieczenia.

Kalkulator OC: pytania odnośnie pojazdu

Kalkulator OC do poprawnego wyliczenia składki potrzebuje danych odnośnie ubezpieczanego pojazdu. Zalicza się do nich:

 • marka i model auta;
 • rodzaj paliwa i pojemność silnika;
 • sposób użytkowania auta na co dzień (prywatnie czy zawodowo);
 • aktualny przebieg,
 • planowana liczba km w ciągu roku;
 • wykorzystywanie pojazdu poza granicami Polski;
 • państwo pochodzenia i data pierwszej rejestracji;
 • numer rejestracyjny,

Dlaczego warto skorzystać z kalkulatora OC bez podawania danych?

Kalkulator OC bez podawania danych ma cały szereg zalet, które sprawiają, że staje się bardzo atrakcyjny dla osób zainteresowanych kupnem OC. Taka forma wyliczenia ubezpieczenia jest niezobowiązująca i jednocześnie pozwala na szybkie i łatwe przekalkulowanie wysokości polisy.

Jakie jeszcze korzyści wynikają z wykorzystania kalkulatora OC bez podawania danych? Oto kilka z nich.

Sprawne obliczanie składki

Po wprowadzeniu niezbędnych danych do formularzy wystarczy kilka sekund, by na ekranie Twojego telefonu bądź komputera ukazało się zestawienie konkurencyjnych ofert od kilkunastu ubezpieczycieli. Przydaje się to zwłaszcza przy poszukiwaniu atrakcyjnego OC dla swojego auta, jak i podczas sprawdzania orientacyjnej kwoty do zapłacenia za ubezpieczenie samochodu, który dopiero chcesz kupić.

Prywatność przede wszystkim

Jeśli zależy ci na bezpieczeństwie, możesz z powodzeniem wykorzystać kalkulator OC bez podawania danych. W takim przypadku nie ma konieczności wpisywania imienia, nazwiska czy numeru PESEL. Dzięki temu niwelujesz ryzyko przedostania się wrażliwych informacji do sieci i wykorzystania ich np. w celu popełnienia przestępstwa.

Warto zaznaczyć, że przeważnie poufne dane podawane w kalkulatorach OC szyfrowane są 256-bitowym kluczem SSL. Taki zabieg pozwala na skuteczne ukrycie wrażliwych informacji i minimalizuje niebezpieczeństwo odkrycia ich podczas przesyłania pomiędzy serwerami. O zastosowaniu takich zabezpieczeń świadczy symbol kłódki, który dostrzec można w polu adresu strony internetowej.

Zróżnicowana oferta ubezpieczeń

Kalkulator OC bez podawania danych pomimo korzystania z małej ilości informacji, przedstawia stosunkowo wiarygodne oferty od wielu różnych ubezpieczycieli. Pozwala na orientacyjne zorientowanie się w stawkach proponowanych w firmach ubezpieczeniowych. Może okazać się to przydatne np. podczas wizyty w siedzibie ubezpieczyciela, jako sposób na porównanie oferty przedstawionej przez agenta z propozycjami innych towarzystw.

Brak przymusu uzupełniania wszystkich danych

Korzystając z kalkulatora OC bez podawania danych, nie masz obowiązku uzupełniania wszystkich pól. Miejsca w formularzu na imię, nazwisko i pesel mogą pozostać puste. To samo odnosi się do miejsca przeznaczonego na wpisanie numeru rejestracyjnego pojazdu.

Trzeba mieć świadomość, że udzielenie wszystkich danych pozwoli na uzyskanie wglądu w większą liczbę ofert, a także poznanie ich rzeczywistej ceny. Pominięcie niektórych informacji skutkuje przedstawieniem nieco okrojonego zestawienia propozycji ubezpieczycieli, bez szczegółowych danych na temat kwoty polisy. Jak widać, podanie szczegółowych danych może znacznie ułatwić znalezienie najtańszej oferty polisy.

Jakie minusy ma kalkulator OC bez podawania danych?

Jak powszechnie wiadomo — idealne rozwiązania nie istnieją. Dlatego też przy korzystaniu z kalkulatora OC bez podawania danych również można zauważyć pewne niedogodności. Duże uproszczenie jego formy wpływa na pewne ograniczenia w wyliczaniu składek.

Konieczność podania informacji o kierowcy i pojeździe

Ale jak to — kalkulator OC bez podawania danych prosi o dane? Okazuje się, że tak. Po uzupełnieniu kilku pierwszy pól formularza, pojawiają się kolejne. W tym momencie wiele osób rezygnuje z wyliczenia składki, z powodu braku chęci do dzielenia się prywatnymi informacjami na swój temat.

Warto jednak zaznaczyć, że dzięki udostępnieniu kilku najważniejszych czynników wpływających na wysokość OC, kalkulator za pomocą rozbudowanych algorytmów może przedstawić zróżnicowaną ofertę ubezpieczeń. Pozwala to na dokładne zorientowanie się w sytuacji na rynku ubezpieczeń i porównanie najkorzystniejszych ofert, wybranych z uwzględnieniem podanych danych.

Różnice pomiędzy oszacowaną ceną a faktyczną stawką za OC

Zdarza się, że po skorzystaniu z kalkulatora OC bez podawania danych, wyświetlone oferty zostaną nieco przeszacowane lub niedoszacowane. Może to być skutkiem pomyłki podczas wypełniania formularzy, rezultatem ukrycia informacji lub efektem braku wpisania imienia, nazwiska i numeru PESEL. W takiej sytuacji firmy ubezpieczeniowe mogą zdecydować się na ponowną kalkulację składki. Jeśli okaże się, że wykazała ona jakieś nieprawidłowości, prawdopodobnie osoba ubezpieczona będzie zmuszona do zapłaty nieco większej składki.

Przykładowo, gdy przy wypełnianiu formularzy pominiesz informację o tym, że samochodem oprócz Ciebie będzie kierował jeszcze młody kierowca, stawka OC przy podpisywaniu polisy prawdopodobnie wzrośnie. Stanie się tak z uwagi na zwiększenie ryzyka spowodowania stłuczki przez jedną z osób kierujących ubezpieczonym autem.

Polisę wykupisz jedynie na prywatne auto

Kalkulatory OC bez podawania danych mają pewne ograniczenia w swoim działaniu. Z uwagi na konieczność podania daty urodzenia właściciela, nie ma możliwości zweryfikowania stawek za OC np. w przypadku chęci ubezpieczenia auta firmowego.

Podanie danych to konieczność przy podpisywaniu umowy

Mimo skorzystania z kalkulatora OC bez podawania danych, podczas zawierania umowy na ubezpieczenie od odpowiedzialności cywilnej będziesz zobowiązany do udzielenia wszystkich niezbędnych informacji — m.in. imienia, nazwiska czy numeru PESEL.

Nasuwa się więc wniosek, że jeśli i tak masz zamiar wykupić polisę OC online, to dużo lepiej od razu podać wszystkie niezbędne dane. Pozwoli to uniknąć konieczności ponownego wypełniania formularzy i tym samym — zaoszczędzisz nieco czasu.

Kalkulator OC bez podawania danych: sposób działania

Kalkulator OC bez podawania danych działa dzięki specjalnym algorytmom. Ma możliwość łączenia się z bazami danych różnych firm ubezpieczeniowych, dzięki czemu po uzupełnieniu wszystkich pól można uzyskać wiarygodne dane.

Po wpisaniu informacji formularz przesyła na serwer ubezpieczyciela zapytanie o indywidualną ofertę. W odpowiedzi otrzymuje propozycję przygotowaną z uwzględnieniem wszystkich czynników, niezbędnych podczas wyliczania składki. Takie rozwiązanie jest korzystne pod wieloma względami. Zapewnia klientom możliwość dostępu do zróżnicowanej oferty. Jednocześnie na podstawie danych o potencjalnym kliencie i jego aucie ubezpieczyciel może dokładnie oszacować poziom ryzyka związanego z jego ochroną.