Gdzie kupić tanie OC?

13 października 2022

Opłacenie OC to spory wydatek, z którym co roku musi się mierzyć każdy właściciel samochodu. Cena polisy waha się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. Obecnie istnieje wiele prostych sposobów, które pozwalają skutecznie obniżyć wysokość składki. Przeczytaj i dowiedz się, jak możesz łatwo zaoszczędzić na OC Twojego samochodu!

Dlaczego warto postawić na tanie OC?

Każdy pojazd mechaniczny dopuszczony do ruchu drogowego na terenie Polski musi być wyposażony w obowiązkowe OC. Oznacza to, że wszyscy właściciele samochodów osobowych, motocykli, a także skuterów czy quadów są zobowiązani do wykupienia polisy. Za brak ważnego ubezpieczenia grożą poważne mandaty ze strony Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Na dodatek w momencie wyrządzenia szkody np. na skutek zderzenia z innym pojazdem, całą odpowiedzialność finansową za kolizję ponosi sprawca.

Zakres ochrony oferowanej w ramach ubezpieczenia od odpowiedzialności cywilnej jest regulowany prawnie. Oznacza to, że niezależnie od oferty, na jaką kierowca się zdecyduje, firma ubezpieczeniowa zagwarantuje identyczną formę zabezpieczenia pojazdu. Z tego powodu poszukując ubezpieczenia OC, najlepiej zdecydować się na najtańszą propozycję, bo i tak nie ma możliwości wyboru zakresu pakietu ochrony.

Od czego zależy cena OC?

Towarzystwa ubezpieczeniowe wyliczając cenę OC biorą pod uwagę wiele różnych czynników. Przeważnie największy wpływ na cenę polisy ma wiek kierowcy, jego doświadczenie za kółkiem, a także historia ubezpieczeniowa właściciela auta. Nie bez znaczenia pozostają też kwestie takie jak marka i wiek pojazdu, pojemność silnika czy miejsce zamieszkania. Niektórzy ubezpieczyciele uwzględniają też stan cywilny i liczbę dzieci.

W zależności od polityki firmy ubezpieczeniowej, wymienione kwestie są kalkulowane pod kątem ryzyka narażenia na spowodowanie zdarzenia drogowego. Na podstawie statystyk ubezpieczyciele wyliczają składkę, dostosowaną do indywidualnej sytuacji konkretnego kierowcy.

Niektóre towarzystwa proponują swoim klientom atrakcyjne rabaty, np. za wykupienie polisy online lub opłacenie całości składki z góry.

Wiek kierowcy

Do najczęstszych przyczyn wypadków komunikacyjnych zalicza się nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu oraz brak dostosowania prędkości auta do warunków panujących na drodze. Brawura i lekkomyślność są szczególną domeną młodych kierowców, co potwierdzają liczne raporty policyjne. W zestawieniach można zauważyć wyraźnie podwyższony wskaźnik liczby wypadków na 10 tys. osób w grupie wiekowej 18-24 lata.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, po wyciągnięciu wniosków ze statystyk o wypadkach dla poszczególnych przedziałów wiekowych, oferują młodym kierowcom najmniej korzystne oferty ubezpieczenia OC. Uznają niedoświadczonych właścicieli pojazdów za najbardziej prawdopodobnych potencjalnych sprawców zdarzeń drogowych. Koszt polisy dla 18-latka może być nawet kilkukrotnie wyższy, niż dla doświadczonego kierowcy w wieku 54 lat.

Zniżki za bezszkodową jazdę

Zniżki za bezszkodową jazdę to procentowy rabat przyznawany podczas zakupu OC. Są przypisane do konkretnej osoby i wylicza się je na podstawie historii ubezpieczeniowej kierowcy. Na największe ulgi mogą liczyć ci, którzy nigdy nie spowodowali żadnej szkody. Warto wiedzieć, że system przyznawania zniżek jest indywidualny dla każdego ubezpieczyciela. Swoją historię ubezpieczeniową można sprawdzić na dwa sposoby — za pośrednictwem internetowej strony UFG lub u dotychczasowego ubezpieczyciela.

Oznacza to, że niektóre firmy za każdy rok bezpiecznej jazdy przyznają 10% rabatu, a inne co roku powiększają naliczany bonifikat o dodatkowe punkty procentowe. Maksymalny poziom zniżek może wynosić od 60 do nawet 80%.

Marka i wiek pojazdu

Ubezpieczyciele podczas kalkulowania wysokości składki OC uwzględniają również kwestie związane z autem. Według towarzystw wiek pojazdu bezpośrednio wpływa na jego awaryjność, tym samym zwiększając ewentualne ryzyko spowodowania wypadku np. na skutek usterki. Statystycznie za obowiązkowe ubezpieczenie OC najwięcej zapłacą kierowcy samochodów kilkunastoletnich.

Firmy ubezpieczeniowe uważają też, że osoby poruszające się leciwymi modelami jeżdżą mniej uważnie. Takie auta najczęściej są kupowane za niewielką kwotę przez młodych kierowców, co powoduje większe niebezpieczeństwo stwarzania ryzykownych sytuacji na drodze. Wynika to z faktu, że mając drogi, kilkuletni samochód, dużo bardziej troszczy się o jego wygląd.

Marka pojazdu również ma spore znaczenie podczas wyliczania ceny OC. Na podstawie statystyk wypadków, towarzystwa ubezpieczeniowe określają ryzyko spowodowania kolizji wśród posiadaczy konkretnych modeli. Najmniej za OC zapłacą właściciele Skody, Fiata czy Renault, a najwięcej kierowcy jeżdżący Audi czy BMW.

Pojemność silnika

Pojemność silnika przekłada się bezpośrednio na zdolność auta do rozwijania dużych prędkości. Możliwość szybkiej jazdy to dla towarzystw ubezpieczeniowych dość poważny powód, by podnieść składkę OC z uwagi na zwiększone ryzyko spowodowania szkody.

Z tego powodu średnia cena OC zwiększa się wraz ze wzrostem pojemności. Właściciele samochodów z napędem 5-litrowym muszą liczyć się ze znacznie wyższym OC. Jednocześnie posiadacze aut z silnikiem mniejszym niż 1.0 zapłacą najmniej.

Miejsce zamieszkania

Podczas wyliczania składki OC ubezpieczyciele biorą pod uwagę miejsce zamieszkania właściciela auta, a także najczęstszy obszar użytkowania i parkowania pojazdu. Te informacje pozwalają oszacować ryzyko zaistnienia szkody.

Przy przygotowywaniu oferty brana jest pod uwagę ilość ludności, jaka przebywa w danej miejscowość. Oznacza to, że mieszkańcy miast wojewódzkich przeważnie zapłacą więcej, niż osoby korzystające z auta w małych miasteczkach i na wsiach. Duże zaludnienie przekłada się na wzmożony ruch drogowy, a to z kolei powoduje większe prawdopodobieństwo stłuczek i kolizji.

Towarzystwa ubezpieczeniowe, najczęściej na podstawie kodu pocztowego, analizują statystyki wypadków, gęstość zaludnienia i intensywność użytkowania dróg przez kierowców. W ten sposób uzyskują najbardziej rzetelne informacje na temat zagrożenia wystąpienia szkody.

Inne czynniki

W zależności od sposobu kalkulacji składki konkretnego ubezpieczyciela, wpływ na cenę OC mogą mieć także dodatkowe czynniki. Niektóre firmy dają swoim stałym klientom atrakcyjne oferty za przedłużenie umowy ubezpieczenia. Inne proponują korzystne pakiety dla osób decydujących się na wykupienie polisy online lub opłacających całość OC w jednej transakcji.

Ubezpieczyciele często biorą pod uwagę również szczegóły z życia rodzinnego właściciela samochodu. Z reguły osoby będące w związku małżeńskim za ubezpieczenie zapłacą mniej. Kierowców niemających rodziny uznaje się za bardziej skłonnych do powodowania ryzykownych sytuacji na drodze. Niestety, ale single za OC często zapłacą nieco więcej.

Jakie są sposoby na tanie OC?

Na podstawie wymienionych czynników można zauważyć, że wyliczanie składki ubezpieczeniowej to dość skomplikowany proces. Mimo to, aby uzyskać atrakcyjną ofertę, nie musisz znać swojej historii ubezpieczeniowej czy obliczać potencjalnego ryzyka wypadku dla Twojego modelu samochodu. Wystarczy, że poszukując ubezpieczenia skorzystasz z kilku prostych sposobów, które pozwolą zmniejszyć składkę OC o nawet kilkaset złotych.

Skorzystaj z porównywarki OC

Z uwagi na to, że zakres ubezpieczenia OC w każdej firmie jest identyczny, warto zdecydować się na najtańszą ofertę. Jak to zrobić? Najlepiej skorzystać z wygodnej porównywarki OC i AC. To proste narzędzie po wpisaniu podstawowych danych na temat kierowcy i jego auta przedstawi mnóstwo atrakcyjnych ofert OC od różnych firm ubezpieczeniowych. Różnice w cenie wynikać będą z innych metod wyliczania składki, a także ze zmiennych strategii rynkowych.

W wielu przypadkach zmiana ubezpieczyciela może okazać się strzałem w dziesiątkę. Zdarza się, że po podpisaniu umowy z innym towarzystwem stawka za OC zmniejsza się od kilkuset do nawet kilku tysięcy złotych. W pakiecie dodatkowo można otrzymać ochronę assistance i NNW. Dzięki porównywarkom da się dopasować zakres ochrony do własnych potrzeb.

Zdecyduj się na pakiet OC/AC

Kierowcy, którym zależy na dodatkowej ochronie w postaci autocasco powinni poważnie rozważyć skorzystanie z atrakcyjnych pakietów ubezpieczeń. Zakup obu produktów za jednym razem to oszczędność czasu i pieniędzy. Towarzystwa ubezpieczeniowe przedstawiają swoim klientom atrakcyjne oferty, łączące w sobie obowiązkowe OC z opcjonalnym AC, assistance czy NNW.

Dzięki temu kierowcy mogą w dowolny sposób wybierać z dostępnych wariantów ochrony. Zdecydowanie się na autocasco to skuteczny sposób na zabezpieczenie się przed kradzieżą czy uszkodzeniem auta przez osoby trzecie. Assistance z kolei zapewnia pomoc w przypadku awaryjnych sytuacji na drodze, np. po przebiciu opony czy w razie konieczności skorzystania z holowania. NNW pozwala na uzyskanie wsparcia finansowego na wypadek trwałego uszkodzenia zdrowia lub śmierci w wypadku.

Zbieraj zniżki za bezszkodową jazdę

Najlepszym sposobem na uzyskanie atrakcyjnej stawki OC jest zbieranie zniżek za bezszkodową jazdę. Jeśli kierowca przez kilka lat nie spowoduje żadnej stłuczki, maksymalną ulgę w wysokości nawet kilkudziesięciu procent zyska po kilku latach.  W zależności od polityki ubezpieczyciela, 60% rabatu można zdobyć już po 3 latach bezpiecznego prowadzenia samochodu.

Ile zniżek traci się za spowodowanie szkody? To zależy. Niektóre firmy odbierają 10% ulgi za każde zdarzenie drogowe z winy ubezpieczonego. Inne nieco więcej, nawet 20-30 % za stłuczkę. Zdarza się, że podczas wyliczania składki brane pod uwagę są nawet kolizje sprzed 10 lat wstecz. Warto zwrócić na to uwagę, bo im krótsza historia ubezpieczeniowa jest uwzględniania przy kalkulacji, tym większa szansa na atrakcyjną ofertę OC.

Kup odpowiedni model auta

To rozwiązanie sprawdzi się wśród osób, które dopiero planują zakup auta i pragną wcześniej zadbać o niskie składki ubezpieczenia. Zdecydowanie się na jeden z modeli samochodów wymienianych wśród najtańszych pod względem OC, pozwoli zaoszczędzić nawet kilkaset złotych. Zalicza się do nich m.in. Renault, Fiat czy Toyota.

Warto zwrócić uwagę zarówno na markę auta, jak i na pojemność silnika. Im mniejszą prędkość może rozwinąć pojazd, tym większe prawdopodobieństwo uzyskania atrakcyjnej oferty OC. Taki zakup pozwoli osiągnąć oszczędności ze względu na niską cenę ubezpieczenia i mniejsze koszty tankowania.

Zdecyduj się na współwłasność samochodu

Zniżki są przypisywane każdemu z osobna, jednak przy zakupie polisy można skorzystać z rabatów przysługujących innej osobie — jeśli zostanie ustanowiona współwłaścicielem samochodu. Takie rozwiązanie sprawdza się zwłaszcza w przypadku młodych kierowców, którzy z uwagi na małe doświadczenie w prowadzeniu samochodu, zazwyczaj muszą opłacać spore składki.

Gdy w dowodzie rejestracyjnym wpisane są dwie osoby, a jedna z nich ma już na swoim koncie zniżki za bezszkodową jazdę, ulgi zostaną uwzględnione przy kalkulowaniu OC. Większe ryzyko spowodowania wypadku nadal obowiązuje, może być jednak mniej dotkliwe dla portfela z uwagi na współwłasność.

Gdzie szukać taniego OC?

Podsumowując, taniego OC najlepiej szukać za pośrednictwem kalkulatorów OC i AC dostępnych w internecie. Przejrzyste zestawienie konkurencyjnych ofert od różnych ubezpieczycieli pozwoli wybrać najlepszą z nich. Niektóre oferty są wzbogacone o atrakcyjne kody rabatowe, które dodatkowo obniżają wysokość składki.

Wybieranie ubezpieczenia w domowym zaciszu to sposób na spokojne przekalkulowanie oferty oraz przedyskutowanie jej z najbliższymi. Po wybraniu najlepszego ubezpieczenia wystarczy wypełnić przez internet niezbędne formularze swoimi danymi i opłacić składkę.

Wiele towarzystw proponuje swoim klientom możliwość rozłożenia opłaty za OC na korzystne raty. Dzięki temu za polisę można zapłacić w 2, 4 lub nawet 12 transakcjach. Stwarza to też okazję do wykupienia opcjonalnej ochrony w postaci assistance czy autocasco. Warto pamiętać, że płatność ratalna na ogół wiąże się z wyższą należnością niż w przypadku jednorazowego opłacenia składki.